fbpx

Brief i wizualizacje 3D

Patryk

In Business Posted

Brief do wizualizacji 3D – jak go przygotować?

Czytelny brief to pierwszy i najważniejszy wymóg przy rozpoczynaniu prac nad wizualizacjami 3D. Jasne drogowskazy, którymi ma podążać studio renderujące, muszą całościowo zobrazować Twoje potrzeby – tak byś zarówno Ty, jak i Twoi potencjalni klienci zakochali się w powstającym projekcie.

fotorealistyczna wizualizacja 3d wnętrza

Cel tworzenia briefu

Głównym celem briefu jest przekazanie w prosty i czytelny sposób wszystkich potrzebnych informacji na temat założeń projektu. To właśnie ta przejrzysta forma jest tak ważna – wykonawca musi jasno zrozumieć główną ideę i to, co chcesz osiągnąć za pomocą fotorealistycznych wizualizacji 3D. Jeśli całość będzie przedstawiona w jasny sposób, unikniesz nieporozumień, uwag i sterty przyszłych maili z pytaniami. Przyśpieszy to cały proces i tym samym pozwoli agencji swobodnie tworzyć finalne materiały. Jeżeli już na tym etapie przekażesz studiu niejasne wytyczne, ostateczny efekt z pewnością nie będzie wyglądał tak, jak to sobie na początku założyłeś.

Złe i dobre praktyki

Zacznij od podstaw i wybrania odpowiedniego momentu do zbriefowania agencji – nie śpiesz się, zanim do tego przystąpisz musisz mieć już w głowie gotowy kształt projektu. Jeśli czekasz jeszcze na ustalenia drobnych szczegółów (np. wybór kolorów,) zawsze możesz to dosłać później. Natomiast jeśli nie masz jeszcze layoutu pokoju czy skończonego projektu elewacji, wtedy zdecydowanie nie jesteś gotowy na przystąpienie do prac nad wizualizacjami. Nie marnuj czasu zarówno Twojego, jak i studia – przy późniejszych zmianach może okazać się, że całą pracę trzeba zaczynać od początku.

Oczywiście sprawa wygląda inaczej, gdy projekt wnętrza również zlecasz agencji wizualizacji 3D i to oni są odpowiedzialni za ten etap. Jeśli tak się dzieje, nie zapomnij dokładnie opisać swoich potrzeb i zapewnić wystarczająco dużo referencji, by przyśpieszyć cały proces.

Tak w skrócie powinna wyglądać Twoja checklista do odhaczenia, zanim zaczniesz pracę nad renderowaniem projektu:

Pliki projektowe, w tym rysunki techniczne;

Wykończenia i materiały zewnętrzne: kolory, farby, rodzaj drewna, okna i ich wykończenie, etc.;

Wykończenia i materiały wewnętrzne: kolory, farby, rodzaj drewna, podłogi, dywany, klamki, etc.;

Plany elektryki, zaznaczone punkty świetlne i ich rodzaje;

Jeśli zależy Ci na otoczeniu – referencje, zdjęcia lub plany zagospodarowania;

Zdjęcia terenu, na którym zlokalizowana jest inwestycja;

Przy zlecaniu także projektowania wnętrz – tu przyda się moodboard zawierający kierunek i styl wnętrza, na którym Ci zależy;

Im więcej materiałów dostarczysz, tym łatwiej i szybciej pójdzie cały proces.

Jak stworzyć perfekcyjny brief?

wizualizacja architektoniczna apartamentowca

1. Zrozum swoje potrzeby

Pamiętaj – to Ty wiesz najlepiej na czym ci zależy, więc postaraj się ubrać to w słowa będące pełnym odwzorowaniem Twoich potrzeb. Wyraźnie podkreśl, co jest dla Ciebie najważniejsze, a co jest mniej istotne.

2. Pisz precyzyjnie

Pisz prostym językiem, krótko, ale konkretnie. Zamiast „zróbcie realistyczne wizualizacje 3D” lepiej sprawdzi się coś w stylu „chcę render 3D budynku w słoneczny dzień, pełen życia i ludzi, pokazujący cały projekt w ciepłych, słonecznych barwach”. Tak samo precyzyjny powinieneś być też przy wyborze elementów wykończenia, mebli czy kadru. Staraj się podawać w briefie konkretne produkty, obrazuj to linkiem bądź referencjami do podobnych przykładów. Oddzielnie możesz załączyć też moodboard, który przedstawi ogólny klimat pożądanych przez Ciebie wizualizacji 3D. Pamiętaj – każdy przykład się przyda!

3. Bądź realistą

Z pustego i Salomon nie naleje, a z piasku bicza nie ukręcisz – truizmy, ale przypominają, że ze słabego projektu czy małego pomieszczenia żadne studio nie wyrzeźbi Ci pięknego złotego pałacu. Musisz być świadomy ograniczeń, z którymi będzie zmagało się studio wizualizacji 3D. Oczywiście zawsze można nagiąć trochę rzeczywistość, przesuwając kamerę ciut dalej, ale wszystko ma swoje granice. Przy dobrym briefie finalne wizualizacje 3D zawszę będą prezentować najlepszą możliwą wersję rozwiązań dla Twojego projektu.

4. Pamiętaj, że nie piszesz do siebie

Przede wszystkim weź poprawkę na to, że tworzony brief jest przeznaczony dla grafików, którzy na pewno nie znają Twojej branży tak dobrze, jak Ty. To, co dla Ciebie wydaje się logiczne i proste, z ich perspektywy może być zupełnie niezrozumiałe, bądź – co gorsze – rozumiane całkowicie na opak. Dlatego upewnij się, że Twój brief jest zrozumiały nawet dla kogoś spoza branży. Jeśli poświęcisz na to trochę więcej czasu, odzyskasz go w przyszłości dzięki uniknięciu wszystkich mniejszych i większych nieporozumień oraz kolejnych porcji poprawek.

5. Sprawdź, czy Twój brief został dobrze zrozumiany

Pamiętaj, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Dlatego nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko jest oczywiste, na wszelki wypadek zapytaj na koniec, czy dla drugiej strony jest to tak samo jasne, jak dla Ciebie. Być może pewne aspekty odbiorą inaczej niż Ty i w takiej sytuacji pytanie to pozwoli uniknąć wielu późniejszych nieporozumień.

Co musi się znaleźć w briefie?

Oto lista punktów, które musi zawierać każdy dobrze przygotowany brief:

1. Opisz główny cel projektowy

2.  Podsumuj projekt w kilku zdaniach

3. Wyjaśnij, co chcesz osiągnąć dzięki realistycznym wizualizacjom 3D

4. Opisz swoją grupę docelową

5. Wypunktuj formaty, których potrzebujesz. Określ też miejsce publikacji wizualizacji – landing page, bilboard, wydruk katalogu a4, etc

6. Zapewnij przykłady referencyjne, zarówno te dotyczące poszczególnych elementów wizualizacji 3D (mebli, kadrów, światła, wykończeń), jak i całych renderów. Pokaż, na jakim stylu zależy Ci najbardziej.

7. Ustal deadline’y dla poszczególnych etapów

8. Określ swój budżet

kakito moodboard 3d visualization

Co dalej?

W idealnym świecie tak napisane wytyczne powinny doprowadzić do stworzenia pięknie wyglądających wizualizacji 3D, w prawdziwym życiu mogą jednak pojawić się jeszcze różne przeszkody. W takiej sytuacji pamiętaj, że brief nie jest rzeczą tak pewną jak śmierć i podatki, więc nie bój się go modyfikować, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Każde dobre studio 3D jest przygotowane na taką ewentualność, choć oczywiście odpowiednio sobie za to policzy. Tym bardziej ważne jest wypracowanie dobrej komunikacji z wykonawcą – regularny kontakt na każdym etapie pozwoli Wam się „dotrzeć” i znacząco przyspieszyć cały proces tworzenia fotorealistycznych wizualizacji 3D.

Tutaj możesz zobaczyć jak może wyglądać Twój przyszły projekt. Zobacz

Chcesz więcej?

0 Comments

Leave a Comment