fbpx

Bezbłędny feedback dla wizualizacji 3D

Patryk

In Business Posted

Jak dobrym feedbackiem przyspieszyć prace nad wizualizacjami 3D?

Teoretycznie, wszyscy wiemy jak się komunikować. Praktyka pokazuje jednak, że jest zupełnie inaczej. Czy znasz uczucie kiedy chcesz przekazać komuś swoje uwagi, ktoś wprowadza je w życie, ale finalnie wychodzi coś zupełnie innego niż oczekiwałeś? A może po przesłaniu feedbacku dostajesz milion pytań co znów wydłuża cały proces tworzenia fotorealistycznych wizualizacji 3D? Jeśli tak, to z przyjemnością powiem Ci, że istnieją pewne fundamentalne zasady, które pomogą Ci rozwikłać ten problem raz na zawsze.  

wizualizacje architektoniczne 3d dom w lesie

Musisz wiedzieć, czego dokładnie oczekujesz. 

Według kilku teorii wynik całego procesu zależy przede wszystkim od początkowego zamiaru, czyli jasno określonego kierunku. W takim przypadku kiedy widzisz pierwszą testową wizualizację 3D, od razu widzisz, czy prace idą w dobrym kierunku, czy wychodzą daleko poza pierwotny brief. 

O tym jak zrobić dobry brief pisałem już tutaj: https://kakito3d.com/brief-wizualizacje-3d/  . Ale mocno skrótowo powinien zawierać:

 • 1. Cel projektowy
 • 2. Podsumowanie projektu w kilku zdaniach
 • 3. Co chcesz osiągnąć tymi wizualizacjami 3D (Twój cel biznesowy)
 • 4. Grupa docelowa 
 • 5. Formaty, który potrzebujesz (druk, landing page, strona, banery etc.)
 • 6. Przykłady referencyjne
 • 7. Deadline’y

 

Powinniście ustalić jedną drogę komunikacji.

Wszyscy wiemy, że gdzie kucharek sześć, tam nie ma co jeść. Jeżeli zależy nam na czasie i nie chcemy marnować go na niepotrzebne spory, musimy wybrać jedną osobę odpowiedzialną za kontakt ze studiem wizualizacji 3D. Tak wybrana rola sprawi, że cały proces będzie przebiegał po linii prostej. Jeśli zaś będziesz posiadał kilka osób decyzyjnych i każda z nich będzie próbowała dorzucić swoje uwagi bezpośrednio, wtedy zrobi się niezły bałagan, a całość znacznie się wydłuży.

Jeśli macie duży zespół, kilka osób decyzyjnych i nie chcecie rezygnować z takiego podejścia, to jedyna słuszna opcja wygląda następująco. Robicie zebranie, na którym każdy się wypowiada, po czym na koniec jedna osoba z waszego zespołu zbiera wszystkie uwagi w całość jako podsumowanie. Następnie układa wszystko tak, by poszczególne kwestie się ze sobą nie gryzły i były możliwe do wprowadzenia. Tak przygotowany feedback sprawi, że studio wizualizacji 3D będzie w stanie bez zbędnych pytań i tracenia czasu wprowadzić wszystkie poprawki i iść jak burza z kolejnymi etapami Twojego projektu. 

 

Czas, który poświęcisz na porządny feedback, przyspieszy cały proces tworzenia wizualizacji 3D?

wizualizacje 3d wnętrz salon jasny

Wbrew intuicji, w tym przypadku im więcej czasu poświęcisz na przygotowanie porządnego feedbacku, tym więcej tego czasu zyskasz podczas wprowadzania zmian. Zresztą nie tylko czasu, ale także i świętego spokoju i braku niepotrzebnych maili z pytaniami i zawracającymi głowę telefonami spowodowanymi niepełnymi lub nakładającymi się na siebie komentarzami. Na domiar wszystkiego, zawsze gdy się z czymś śpieszymy, wtedy robimy najwięcej błędów – przygotowanie feedbacku również należy do tej kategorii. Dlatego bądź czujny na tym etapie prac. 

Robiąc to łatwo coś przeoczyć, dlatego specjalnie dla Cienie przygotowałem krótką chcecklistę rzeczy, które trzeba sprawdzić w fazie testowych wizualizacji 3D:

 • 1. dokładność projektu architektonicznego – wymiary, otwory, klamki, okna, drzwi, etc.
 • 2. detale – włączniki, klamki, wykończenia listwy, etc.
 • 3. światło – jako ogólne oświetlenie,
 • 4. lampy – czy są zgodne z projektem i czy świecą się te, które powinny,
 • 5. meble, ich rozmieszczenie oraz wykończenia,
 • 6. kadr, kamera i kompozycja
 • 7. ogólnie skojarzenia z wizualizacją

 

 

Punktowanie. 

Wiesz co jest najlepszym i zarazem najłatwiejszym do zrozumienia sposobem zrobienia feedbacku? Punktowanie właśnie, Twoich uwag i pomysłów. Zaraz po nim znajduje się spisanie uwag poprzez wiadomość email, a na ostatnim i najgorszym miejscu jest przekazanie tego poprzez rozmowę telefoniczną – tutaj dużo uwag potrafi gdzieś się zgubić lub poprzekręcać. Wystrzegaj się tej ostatniej formy jak ognia. 

feedback wizualizacji 3D

Należy przy tym pamiętać, by poszczególne punkty nie wchodziły sobie w drogę i żeby wszystkie były przemyślane. Powinny być jasnymi, czytelnymi i łatwymi do zrozumienia sentencjami. Pamiętaj, że rzeczy w stylu “nie podoba mi się” nie należą do nich. Zamiast tego jasno napisz jak twoim zdaniem powinno to wyglądać i bądź przy tym tak dokładny jak tylko możesz. 

W przypadku gdy nie podoba Ci się np. dywan, nie pisz “zmieńcie dywan” lub “nie podoba mi się” , tylko napisz jaki dywan chciałbyś zamiast tego, najlepiej z podaniem producenta i wzoru, lub w ostateczność przesłania zdjęcia podglądowego. 

 

Wiem, że zapewne wydaje Ci się to stratą czasu, ale uwierz mi, że finalnie zaoszczędzisz sporo cennego czasu. A z otrzymanego rezultatu będziesz dużo bardziej zadowolony, ponieważ wszystkie elementy będą możliwie najbliżej Twojej idei.

 

Narzędzia. 

Na szczęście dl nas, ktoś mądry wymyślił aplikacji ułatwiające punktowanie Twoich uwag. Zarówno tych dotyczących wizualizacji architektonicznych jak i wszystkich innych projektów graficznych. Dzięki temu, cały proces staje się jeszcze szybszy i przyjemniejszy. Poniżej znajdziesz dwa takie programy, wraz z krótkimi opisami jak ich używać. 

Wizualizacje 3D to wyjątkowe narzędzie, które kreuje przestrzeń, architekturę, wnętrza czy produkty. Sprawdzą się w: 

1.  Symu

Jest to chyba najprostsza jedna z najprostszych aplikacji. Klikasz w dowolnym punkcie wizualizacji 3D i od razu możesz pisać swoje uwagi. Poza widocznymi na renderze punktami z tekstem, program automatycznie tworzy oddzielną listę, która skupia wszystkie uwagi w jednej tabelce.

 

uwagi symu

2. Lighshot

W tym przypadku robisz szybki screenshot wizualizacji 3D, na którym później dodajesz uwagi. Nawet jeśli nie jesteś dobry w technicznych aspektach, ten dodatek jest tak prosty, że z łatwością sobie z nim poradzisz. Na koniec, możesz po prostu skopiować wizualizacje wraz z uwagami na email i wysłać. Banalne, prawda? 

lightshot uwagi

 

PODSUMOWANIE

Teraz już wiesz jak ważne jest przygotowanie dobrego feedbacku i co dzięki niemu możesz zyskać. Pamiętaj, że współpraca przy wizualizacjach 3D to przede wszystkim kooperacja projektanta wraz ze studiem graficznym, to zdecydowanie gra zespołowa, która przy dobrze przeprowadzonym procesie jest w stanie uzyskać niesamowite rendery 3D – zbudowane na podstawie naturalnego oświetlenia i pełne detali dodających smaczku całości. Takie, w których Twoi klienci będą widzieć siebie i swoją przyszłość.

 

Jeśli chcesz zobaczyć, jak przebiega cały proces tworzenia wizualizacji 3D, koniecznie sprawdź Tutaj.

Chcesz więcej?

0 Comments

Leave a Comment